Ekonomia w CS2: loss bonus, eco i force buy – poradnik
październik 30, 2026 · Updated listopad 8, 2026 · 8 min read
On this page
- Co oznaczają eco, force buy i full buy?
- Ile pieniędzy dostajesz za rundę w CS2?
- Jak działa loss bonus w CS2?
- Ile kosztują bronie i wyposażenie w CS2?
- Ile kosztuje full buy?
- Kiedy grać eco w CS2?
- Kiedy robić force buy?
- Co robić po wygranej rundzie pistoletowej?
- Jak działają pieniądze w dogrywce w MR12?
- Czy ekonomia w CS2 jest taka sama jak w CS:GO?
- Najczęściej zadawane pytania
- Ile wynosi maksymalny loss bonus w CS2?
- Czy wygrana runda zeruje loss bonus?
- Jak sprawdzić, czy kupować, czy oszczędzać w CS2?
- Czy warto kupować AWP na force buyu?
- Ile pieniędzy dostaje się na start w CS2?
W CS2 kupuj, gdy twoją drużynę stać jednocześnie na karabiny i pancerz, a oszczędzaj, gdy zakup teraz zepsułby ci następną rundę. Każdy gracz dostaje $3,250 lub $3,500 za wygraną i od $1,400 do $3,400 za przegraną, więc większość decyzji zakupowych sprowadza się do liczenia na dwie rundy do przodu.
Dane pochodzą z notek aktualizacji Valve, tam gdzie są dostępne, a w pozostałych przypadkach ze źródeł społeczności; są aktualne na koniec października 2026 roku. Valve może je zmienić w każdej chwili, więc ostatecznie liczy się to, co pokazuje menu zakupów.
Co oznaczają eco, force buy i full buy?
| Pojęcie | Co oznacza |
|---|---|
| Full buy | Karabiny lub AWP, kamizelka z hełmem i pełen zestaw granatów dla całej drużyny |
| Eco (save) | Wydanie niewiele albo nic, żeby drużyna mogła zrobić full buy w następnej rundzie |
| Force buy | Wydanie większości pieniędzy, choć nie starcza na full buy, zwykle na SMG, tańsze karabiny albo pistolety z pancerzem |
| Half buy | Wydanie części pieniędzy na pancerz i tańszą broń z zachowaniem kwoty na full buy w najbliższym czasie |
| Drop | Kupienie broni koledze z drużyny, którego na nią nie stać |
W dalszej części poradnika pokazujemy, jak wybierać między tymi opcjami.
Ile pieniędzy dostajesz za rundę w CS2?
| Zdarzenie | Pieniądze na gracza | Uwagi |
|---|---|---|
| Początek połowy | $800 | Tylko w czasie regulaminowym |
| Wygrana przez eliminację lub upływ czasu | $3,250 | Standardowa wygrana rundy |
| Wygrana T przez wybuch bomby | $3,500 | |
| Wygrana CT przez rozbrojenie | $3,500 | |
| Przegrana, licznik na 0 | $1,400 | Na przykład przegrana zaraz po wygranej rundzie pistoletowej |
| Przegrana, licznik na 1 | $1,900 | Tyle daje przegrana runda pistoletowa |
| Przegrana, licznik na 2 | $2,400 | |
| Przegrana, licznik na 3 | $2,900 | |
| Przegrana, licznik na 4 lub więcej | $3,400 | Maksimum |
| Przegrana T z podłożoną, a potem rozbrojoną bombą | +$600 | Wszyscy T; obniżone z $800 w maju 2024 |
| Podłożenie bomby | +$300 | Tylko podkładający |
| Każdy zabity T, tryby rywalizacji | +$50 | Każdy CT, nawet w przegranej rundzie; dodane w lipcu 2025 |
| Limit pieniędzy | $16,000 | Wszystko powyżej przepada |
Niektóre poradniki wciąż podają $800 jako bonus za podłożenie. Notki Valve z maja 2024 ustaliły go na $600, gdy bomba zostanie rozbrojona, i żadna późniejsza notka Valve tego nie zmieniła.
Jak działa loss bonus w CS2?
Gra prowadzi licznik porażek dla każdej drużyny. Rośnie on o jeden z każdą przegraną i spada o jeden z każdą wygraną, ale nie schodzi poniżej 0. Każdą połowę drużyny zaczynają z licznikiem na 1, dlatego przegrana runda pistoletowa daje $1,900.
Wygrana nie zeruje licznika, a niektóre starsze poradniki wciąż podają to błędnie. Załóżmy, że twoja drużyna przegrywa trzy rundy od początku połowy, wygrywa jedną, a potem znowu przegrywa. Ta przegrana daje $2,900, a nie $1,400.
Jest jeden ważny wyjątek. Według źródeł społeczności T, który przeżyje do końca czasu rundy, gdy bomba nie została podłożona, nie dostaje żadnych pieniędzy za przegraną, choć szczegóły są tam opisywane różnie. Najnowsze notki Valve nie powtarzają tej zasady, więc sprawdzaj w menu zakupów kwotę na następną rundę.
Ile kosztują bronie i wyposażenie w CS2?
Ostatnie zmiany M4A4, FAMAS, MP7, MP5-SD i granatu zapalającego pochodzą z notek Valve. Pozostałe ceny pochodzą ze źródła społeczności, więc potwierdź je w menu zakupów.
| Przedmiot | Cena | Nagroda za zabójstwo |
|---|---|---|
| Glock-18, USP-S, P2000 | $200 | $300 |
| P250, Dual Berettas | $300 | $300 |
| Tec-9, Five-SeveN, CZ75-Auto | $500 | $300 |
| Desert Eagle | $700 | $300 |
| MAC-10 | $1,050 | $600 |
| MP9 | $1,250 | $600 |
| UMP-45 | $1,200 | $600 |
| MP7, MP5-SD | $1,400 | $600 |
| SSG 08 | $1,700 | $300 |
| Galil AR | $1,800 | $300 |
| FAMAS | $1,950 | $300 |
| AK-47 | $2,700 | $300 |
| M4A4, M4A1-S | $2,900 | $300 |
| AWP | $4,750 | $100 |
| Kamizelka / kamizelka + hełm | $650 / $1,000 | – |
| Zestaw do rozbrajania | $400 | – |
| Flash / Smoke / HE | $200 / $300 / $300 | $300 |
| Mołotow / granat zapalający | $400 / $500 | $300 |
Starsze tabele mogą podawać nagrodę $100 za CZ75-Auto. Valve podniosło ją do $300 w kwietniu 2024 roku, a w tej samej aktualizacji obniżyło nagrodę za XM1014 z $900 do $600.
Ile kosztuje full buy?
Według powyższych cen karabin z kamizelką i hełmem kosztuje $3,700 po stronie T z AK-47 i $3,900 po stronie CT z M4. CT, który dokupi zestaw do rozbrajania, dochodzi do $4,300. Typowy zestaw granatów (dwa flashe, smoke i mołotow lub granat zapalający) to dodatkowe $1,100 po stronie T i $1,200 po stronie CT, czyli łącznie około $4,800 i $5,500. Przy braku pieniędzy możesz przyciąć granaty, ale do prawdziwej rundy zakupowej potrzebujesz i karabinu, i pancerza.
Kiedy grać eco w CS2?
Graj eco, gdy wydatek teraz uniemożliwiłby drużynie wspólny zakup w następnej rundzie, a szanse na wygranie tej rundy słabą bronią są niewielkie. Większość save'ów następuje po przegranej, po której brakuje pieniędzy na full buy.
Oto typowe wyliczenia dla drużyny, która przegrała rundę pistoletową i wydała swoje $800:
| Runda | Przychód | Pieniądze przy pełnym oszczędzaniu |
|---|---|---|
| Runda 2 | $1,900 za przegraną rundę pistoletową | $1,900 |
| Runda 3 | $2,400 za drugą przegraną | $4,300 |
Kwota $4,300 wystarczy na AK-47 i kamizelkę z hełmem, a zostanie jeszcze $600, albo na M4, kamizelkę z hełmem i zestaw do rozbrajania bez żadnej reszty. T, którzy podłożyli bombę w rundzie pistoletowej, mają $600 więcej, a CT dostają $50 za każdego zabitego T.
W grę wbudowano przydatny szczegół: od kwietnia 2024 roku pasek tytułowy menu zakupów pokazuje minimalną kwotę, jaką masz zagwarantowaną w następnej rundzie. Przed zakupem odejmij jego koszt od obecnych pieniędzy, dodaj tę gwarancję i sprawdź, czy w następnej rundzie będzie cię stać na karabin.
Kiedy robić force buy?
Force buy to wydanie większości albo całości pieniędzy, choć nie starcza na full buy. Jeśli przegrasz, kosztuje cię to następną rundę, więc potrzebny jest powód. Najczęstsze to:
- Przegrana tej rundy oznacza przegraną połowy lub meczu.
- Przeciwnik ma mało pieniędzy albo broni, więc SMG lub pancerz dają realne szanse.
- Licznik porażek twojej drużyny jest wysoki, więc nawet nieudany force dobrze się opłaca.
Ten ostatni punkt warto podkreślić. Force przy loss bonusie $3,400 boli znacznie mniej niż przy $1,400. Decydujcie się jako drużyna, bo jeden gracz oszczędzający, gdy czterech forsuje, osłabia całą próbę.
Co robić po wygranej rundzie pistoletowej?
Kupuj pod zabójstwa. SMG dają $600 za zabójstwo, a karabiny $300, więc szybko budują pieniądze, gdy przeciwnik gra na pistoletach. Ryzykiem jest forsujący przeciwnik z pancerzem i bronią krótkiego zasięgu, przeciwko któremu SMG traci dużą część przewagi. Wygrana obniża też twój licznik do 0, więc przegrana w 2. rundzie daje tylko $1,400.
Nie wydawaj tyle, żeby w 3. rundzie nie było cię stać na karabiny.
Jak działają pieniądze w dogrywce w MR12?
Czas regulaminowy w CS2 to 12 rund na połowę, maksymalnie 24, a mecz wygrywa drużyna, która zdobędzie 13 rund. W Premier przy wyniku 12:12 gra się jedną dogrywkę z sześciu rund, po trzy na stronę, w której trzeba wygrać cztery. Jeśli dogrywka skończy się 3:3, mecz kończy się remisem 15:15. Turnieje mogą zamiast tego grać kolejne dogrywki. Domyślnie gracze dostają świeże $10,000 na początku każdej połowy dogrywki, turnieje mogą ustawić inne kwoty, a przedmioty z ostatniej rundy czasu regulaminowego nie przechodzą dalej.
Według aktualnych źródeł społeczności standardowy tryb rywalizacji kończy się remisem przy 12:12, a obecna konfiguracja tego trybu w grze nie włącza dogrywki. Ogłoszenie Valve z 2023 roku wspominało jednak o dogrywce w trybie rywalizacji, więc starsze artykuły mogą podawać co innego.
Czy ekonomia w CS2 jest taka sama jak w CS:GO?
W większości tak, z kilkoma istotnymi zmianami. CS:GO korzystało z MR15, więc połowa miała 15 rund, a do wygrania meczu trzeba było 16 zwycięstw. CS2 korzysta z MR12, co daje mniej rund na odbudowę po rozbitej ekonomii i sprawia, że każdy save kosztuje więcej. Pieniądze startowe, limit $16,000 i drabinka loss bonusu od $1,400 do $3,400 zostały przeniesione bez zmian.
Od premiery CS2 Valve zmieniło kilka szczegółów, więc stare poradniki do ekonomii w CS:GO mogą się mylić w tych punktach:
- Bonus T za podłożenie bomby, po którym nastąpi rozbrojenie, wynosi $600, a nie $800 jak wcześniej.
- CT dostają $50 za każdego zabitego T w trybach rywalizacji, nawet w przegranej rundzie.
- Nagroda za zabójstwo z CZ75-Auto wynosi $300, a XM1014 daje $600 za zabójstwo zamiast $900.
- Menu zakupów pokazuje minimalną kwotę zagwarantowaną w następnej rundzie, co ułatwia liczenie.
Od marca 2026 roku przeładowanie broni z magazynkiem dodatkowo wyrzuca naboje, które w nim zostały, więc trzeba uważniej gospodarować amunicją zapasową. Żeby lepiej wykorzystać każdy pocisk, sprawdź, jak poprawić aim w CS2.
Najczęściej zadawane pytania
Ile wynosi maksymalny loss bonus w CS2?
Wynosi $3,400 na gracza i przysługuje, gdy licznik porażek drużyny wynosi 4 lub więcej. Od początku połowy oznacza to czwartą przegraną z rzędu.
Czy wygrana runda zeruje loss bonus?
Nie. Wygrana zmniejsza licznik porażek o jeden. Valve wprowadziło tę zasadę w 2019 roku i pomaga ona drużynom po serii porażek dalej kupować po jednej wygranej.
Jak sprawdzić, czy kupować, czy oszczędzać w CS2?
Sprawdź na pasku tytułowym menu zakupów gwarantowaną kwotę na następną rundę. Jeśli po zakupie teraz wciąż wystarczy ci na karabin i pancerz w następnej rundzie, kupuj. Jeśli nie, oszczędzaj, chyba że przegrana tej rundy kosztuje cię połowę albo przeciwnik jest spłukany.
Czy warto kupować AWP na force buyu?
Zwykle nie. Za $4,750 to najdroższa broń, a daje tylko $100 za zabójstwo, więc jej utrata na force buyu cofa cię najbardziej. Ma więcej sensu, gdy twoją drużynę stać już na karabiny i pancerz.
Ile pieniędzy dostaje się na start w CS2?
Każdą połowę czasu regulaminowego zaczynasz z $800. Domyślna kwota w dogrywce to $10,000, choć turnieje mogą stosować inną. Ustawienia, które wpływają na to, jak widzisz menu zakupów i grę, omawiamy w poradniku o najlepszych ustawieniach CS2.