CS2 Ekonomi Rehberi: Loss Bonus, Eco ve Force Buy
Ekim 30, 2026 · Updated Kasım 8, 2026 · 9 min read
On this page
- Eco, force buy ve full buy ne demek?
- CS2'de raunt başına ne kadar para kazanılır?
- CS2'de loss bonus nasıl çalışır?
- CS2'de silah ve ekipman fiyatları ne kadar?
- Full buy ne kadar tutar?
- CS2'de ne zaman eco yapmalısınız?
- Ne zaman force buy yapmalısınız?
- Tabanca raundunu kazandıktan sonra ne yapmalısınız?
- MR12'de uzatma parası nasıl işler?
- CS2 ekonomisi CS:GO ile aynı mı?
- Sıkça sorulan sorular
- CS2'de maksimum loss bonus ne kadar?
- Raunt kazanmak loss bonusu sıfırlar mı?
- CS2'de alım mı yoksa save mi yapacağınızı nasıl anlarsınız?
- Force buy'da AWP alınır mı?
- CS2'de kaç parayla başlanır?
CS2'de takımınız tüfekleri ve zırhı birlikte alabiliyorsa satın alın, şimdi almak bir sonraki raundunuzu bozacaksa para biriktirin. Her oyuncu galibiyette $3,250 veya $3,500, mağlubiyette ise $1,400 ile $3,400 arasında para kazanır; bu yüzden satın alma kararlarının çoğu iki raunt sonrasını hesaplamaya dayanır.
Rakamlar mümkün olduğunda Valve'ın güncelleme notlarından, diğer durumlarda topluluk kaynaklarından alınmıştır ve Ekim 2026 sonu itibarıyla günceldir. Valve bunları her an değiştirebilir, bu yüzden son sözü her zaman satın alma menünüz söyler.
Eco, force buy ve full buy ne demek?
| Terim | Anlamı |
|---|---|
| Full buy | Tüm takım için tüfek veya AWP, kasklı zırh ve eksiksiz bir bomba seti |
| Eco (save) | Takımın bir sonraki rauntta full buy yapabilmesi için çok az harcamak ya da hiç harcamamak |
| Force buy | Full buy'a yetmediği halde paranın çoğunu harcamak; genellikle SMG'lere, daha ucuz tüfeklere ya da zırhla birlikte tabancalara |
| Half buy | Paranın bir kısmını zırha ve daha ucuz bir silaha harcayıp yakında full buy yapacak kadarını saklamak |
| Drop | Silah alamayan bir takım arkadaşına silah almak |
Bu rehberin geri kalanında bunlar arasında nasıl seçim yapacağınızı anlatıyoruz.
CS2'de raunt başına ne kadar para kazanılır?
| Olay | Oyuncu başına para | Notlar |
|---|---|---|
| Devre başlangıcı | $800 | Yalnızca normal sürede |
| Eleme veya süre bitimiyle galibiyet | $3,250 | Standart raunt galibiyeti |
| Bombayı patlatarak T galibiyeti | $3,500 | |
| Bomba imhasıyla CT galibiyeti | $3,500 | |
| Mağlubiyet, sayaç 0'da | $1,400 | Örneğin tabanca raundunu kazandıktan hemen sonraki mağlubiyet |
| Mağlubiyet, sayaç 1'de | $1,900 | Tabanca raundunu kaybedince bu tutar ödenir |
| Mağlubiyet, sayaç 2'de | $2,400 | |
| Mağlubiyet, sayaç 3'te | $2,900 | |
| Mağlubiyet, sayaç 4 veya üzerinde | $3,400 | Maksimum |
| Bomba kurulup ardından imha edilen T mağlubiyeti | +$600 | Tüm T'ler; Mayıs 2024'te $800'den düşürüldü |
| Bombayı kurmak | +$300 | Yalnızca bombayı kuran |
| Öldürülen her T, rekabetçi modlar | +$50 | Her CT, kaybedilen rauntta bile; Temmuz 2025'te eklendi |
| Para sınırı | $16,000 | Üzerindeki her şey kaybolur |
Bazı rehberler hâlâ bomba kurma bonusunu $800 olarak gösteriyor. Valve'ın Mayıs 2024 notları, bomba imha edildiğinde bu bonusu $600 olarak belirledi ve sonraki hiçbir Valve notu bunu değiştirmedi.
CS2'de loss bonus nasıl çalışır?
Oyun her takım için bir mağlubiyet sayacı tutar. Sayaç her mağlubiyette bir artar, her galibiyette bir azalır ve 0'ın altına düşmez. Takımlar her devreye sayaç 1'deyken başlar; tabanca raundunu kaybetmenin $1,900 kazandırmasının nedeni budur.
Galibiyet sayacı sıfırlamaz ve bazı eski rehberler bu konuda hâlâ yanılıyor. Diyelim ki takımınız devrenin başından itibaren üç raunt kaybetti, bir raunt kazandı ve ardından yine kaybetti. Bu mağlubiyet $1,400 değil, $2,900 kazandırır.
Önemli bir istisna var. Topluluk kaynaklarına göre süre dolduğunda bomba kurulmamışsa hayatta kalan T, mağlubiyet parası olarak hiçbir şey almaz; ancak kaynaklar ayrıntıları farklı ifade ediyor. Valve'ın son notları bu kuralı yeniden belirtmiyor, bu yüzden bir sonraki rauntta alacağınız tutarı satın alma menüsünden kontrol edin.
CS2'de silah ve ekipman fiyatları ne kadar?
M4A4, FAMAS, MP7, MP5-SD ve yangın bombasındaki son değişiklikler Valve'ın notlarından geliyor. Diğer fiyatlar bir topluluk kaynağından alındığı için bunları satın alma menüsünden doğrulayın.
| Eşya | Fiyat | Öldürme ödülü |
|---|---|---|
| Glock-18, USP-S, P2000 | $200 | $300 |
| P250, Dual Berettas | $300 | $300 |
| Tec-9, Five-SeveN, CZ75-Auto | $500 | $300 |
| Desert Eagle | $700 | $300 |
| MAC-10 | $1,050 | $600 |
| MP9 | $1,250 | $600 |
| UMP-45 | $1,200 | $600 |
| MP7, MP5-SD | $1,400 | $600 |
| SSG 08 | $1,700 | $300 |
| Galil AR | $1,800 | $300 |
| FAMAS | $1,950 | $300 |
| AK-47 | $2,700 | $300 |
| M4A4, M4A1-S | $2,900 | $300 |
| AWP | $4,750 | $100 |
| Kevlar / Kevlar + kask | $650 / $1,000 | – |
| İmha kiti | $400 | – |
| Flaş / Sis / HE | $200 / $300 / $300 | $300 |
| Molotof / Yangın bombası | $400 / $500 | $300 |
Eski tablolarda CZ75-Auto'nun öldürme ödülü $100 olarak görünebilir. Valve bunu Nisan 2024'te $300'e çıkardı ve aynı güncellemede XM1014'ün ödülünü $900'den $600'e düşürdü.
Full buy ne kadar tutar?
Yukarıdaki fiyatlarla kasklı zırh ve tüfek, T tarafında AK-47 ile $3,700, CT tarafında M4 ile $3,900 tutar. İmha kiti de alan bir CT $4,300'e ulaşır. İki flaş, bir sis ve bir molotof ya da yangın bombasından oluşan tipik bir bomba seti T'de $1,100, CT'de $1,200 ekler; toplam yaklaşık $4,800 ve $5,500 olur. Para kısıtlıysa bombalardan kısabilirsiniz, ancak gerçek bir alım raundu için hem tüfek hem zırh gerekir.
CS2'de ne zaman eco yapmalısınız?
Şimdi harcamak takımınızın bir sonraki rauntta birlikte alım yapmasını engelleyecekse ve bu raundu zayıf silahlarla kazanma şansınız düşükse eco yapın. Save'lerin çoğu, parayı full buy için yetersiz bırakan bir mağlubiyetin ardından gelir.
Tabanca raundunu kaybeden ve $800'ünü harcamış bir takım için olağan hesap şöyledir:
| Raunt | Gelir | Tamamen save yaparsanız paranız |
|---|---|---|
| 2. raunt | Tabanca raundu mağlubiyetinden $1,900 | $1,900 |
| 3. raunt | İkinci mağlubiyetten $2,400 | $4,300 |
$4,300 ile bir AK-47 ve kasklı zırh alırsınız ve elinizde $600 kalır; ya da hiç para kalmadan bir M4, kasklı zırh ve imha kiti alabilirsiniz. Tabanca raundunda bomba kuran T'lerin $600 fazlası olur, CT'ler de öldürülen her T için $50 kazanır.
Oyunun içinde işe yarar bir ayrıntı var: Nisan 2024'ten beri satın alma menüsünün başlık çubuğu, bir sonraki rauntta size garanti edilen minimum parayı gösteriyor. Satın almadan önce harcamanızı mevcut paranızdan çıkarın, bu garantiyi ekleyin ve bir sonraki rauntta tüfek alıp alamayacağınıza bakın.
Ne zaman force buy yapmalısınız?
Force buy, full buy'a yetmediği halde paranızın çoğunu ya da tamamını harcamaktır. Kaybederseniz bunun bedelini bir sonraki rauntta ödersiniz, bu yüzden bir gerekçesi olmalıdır. Olağan gerekçeler şunlardır:
- Bu raundu kaybederseniz devreyi ya da maçı kaybedersiniz.
- Rakibin parası ya da silahı az, bu yüzden bir SMG veya zırh size gerçek bir şans verir.
- Takımınızın mağlubiyet sayacı yüksek, bu yüzden başarısız bir force bile iyi para kazandırır.
Son madde özellikle vurgulanmayı hak ediyor. $3,400 loss bonus ile yapılan bir force, $1,400 ile yapılandan çok daha az acıtır. Takım olarak karar verin; dört kişi force yaparken bir oyuncunun save yapması girişimi zayıflatır.
Tabanca raundunu kazandıktan sonra ne yapmalısınız?
Kill almak için alım yapın. SMG'ler kill başına $600 öder, tüfekler ise $300; bu yüzden rakip tabancayla oynuyorsa hızla para biriktirirsiniz. Risk, zırhlı ve yakın mesafe silahlarıyla force yapan bir rakiptir; bu durumda SMG avantajının büyük kısmını kaybeder. Kazanmak sayacınızı da 0'a düşürür, bu yüzden 2. rauntta bir mağlubiyet yalnızca $1,400 kazandırır.
- rauntta tüfek alamayacak kadar çok harcamayın.
MR12'de uzatma parası nasıl işler?
CS2'de normal süre devre başına 12 raunttur, en fazla 24 raunt oynanır ve 13 galibiyet maçı kazandırır. Premier'de 12-12'lik skor, her taraf için üçer olmak üzere altı rauntluk tek bir uzatmaya götürür ve burada dört galibiyet gerekir. Uzatma 3-3 biterse maç 15-15 berabere sona erer. Turnuvalar bunun yerine art arda uzatmalar oynatabilir. Varsayılan olarak oyuncular her uzatma devresinin başında sıfırdan $10,000 alır, turnuvalar farklı tutarlar belirleyebilir ve normal sürenin son raundundaki eşyalar aktarılmaz.
Güncel topluluk kaynaklarına göre standart Rekabetçi mod 12-12'de berabere biter ve oyunun güncel Rekabetçi yapılandırması uzatmayı etkinleştirmez. Valve'ın 2023 duyurusunda Rekabetçi için uzatmadan bahsedilmişti, bu yüzden eski makalelerde farklı bilgiler yer alabilir.
CS2 ekonomisi CS:GO ile aynı mı?
Büyük ölçüde evet, ancak önemli birkaç değişiklikle. CS:GO MR15 kullanıyordu; devreler 15 raunttu ve maçı 16 galibiyet kazandırıyordu. CS2 ise MR12 kullanıyor; bu da bozulan bir ekonomiden toparlanmak için size daha az raunt bırakıyor ve her save'i daha maliyetli hale getiriyor. Başlangıç parası, $16,000 sınırı ve $1,400 ile $3,400 arasındaki loss bonus basamakları aynen korundu.
Valve, CS2'nin çıkışından bu yana birkaç ayrıntıyı değiştirdi, bu yüzden eski CS:GO ekonomi rehberleri şu konularda yanlış olabilir:
- Bomba kurulup ardından imha edildiğinde T'lerin aldığı bonus $800'den $600'e düştü.
- CT'ler rekabetçi modlarda, kaybedilen bir rauntta bile öldürülen her T için $50 kazanır.
- CZ75-Auto'nun öldürme ödülü $300'dür; XM1014 ise kill başına $900 yerine $600 öder.
- Satın alma menüsü bir sonraki rauntta garanti edilen minimum parayı gösterir, bu da hesap yapmayı kolaylaştırır.
Mart 2026'dan beri şarjörlü bir silahı yeniden doldurmak, şarjörde kalan mermileri de çöpe atıyor; bu yüzden yedek mermiye daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Her mermiden daha fazla verim almak için CS2'de aim nasıl geliştirilir rehberimize göz atın.
Sıkça sorulan sorular
CS2'de maksimum loss bonus ne kadar?
Maksimum loss bonus oyuncu başına $3,400'dür ve takımın mağlubiyet sayacı 4 veya üzerindeyken ulaşılır. Devrenin başından itibaren bu, üst üste dördüncü mağlubiyet demektir.
Raunt kazanmak loss bonusu sıfırlar mı?
Hayır. Bir galibiyet mağlubiyet sayacını bir azaltır. Valve bu kuralı 2019'da getirdi; kural, mağlubiyet serisindeki takımların tek bir galibiyetten sonra da alım yapmaya devam edebilmesine yardımcı oluyor.
CS2'de alım mı yoksa save mi yapacağınızı nasıl anlarsınız?
Satın alma menüsünün başlık çubuğunda bir sonraki raunt için garanti edilen paraya bakın. Şimdi harcadıktan sonra bir sonraki rauntta tüfek ve zırh alacak kadar paranız kalıyorsa alın. Kalmıyorsa, bu raundu kaybetmek size devreyi kaybettirmeyecekse ve rakibin parası tükenmemişse save yapın.
Force buy'da AWP alınır mı?
Genellikle hayır. $4,750 ile en pahalı silahtır ve kill başına yalnızca $100 öder; bu yüzden onu force buy'da kaybetmek sizi en çok geriye atar. Takımınız zaten tüfek ve zırh alabiliyorsa daha mantıklıdır.
CS2'de kaç parayla başlanır?
Normal süredeki her devreye $800 ile başlarsınız. Varsayılan uzatma parası $10,000'dir, ancak turnuvalar farklı bir tutar kullanabilir. Satın alma menüsünü ve oyunu nasıl gördüğünüzü etkileyen ayarlar en iyi CS2 ayarları rehberinde anlatılıyor.